Międzyszkolny Kociewsko – Kaszubski Konkurs Regionalny „Moje miejsce na Ziemi – moja miejscowość, mój region”.

Idee poszerzenia wiedzy i pogłębienie lokalnego patriotyzmu legły u podstaw organizacji konkursu pt. „Moje miejsce na Ziemi, moja miejscowość, mój region”. Uniwersalne wartości i przywiązanie do miejsca, w którym się żyje i mieszka połączyły wszystkich uczestników z Kociewia, Żuław Gdańskich i Borów Tucholskich. Uczniowie z szkół podstawowych prezentowali swoją miejscowość czy region w formie plastycznej, a młodzież z gimnazjów w formie opowiadań literackich. Duże zainteresowanie i uczestnictwo w konkursie cieszy nas regionalistów i zachęca do kontynuowania tej formy naszej działalności.

Konkurs, w ramach projektu „Biblioteczne Spotkania Regionalne”, zorganizował Oddział Kociewski ZKP w Tczewie. Projekt dofinansowały: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Pomorskie, Powiat Tczewski, Miasto Tczew oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

We wtorek, 20 grudnia, w Filii nr 3 tczewskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie odbyło się otwarcie wystawy „Pomorze Nadwiślańskie. Regionalizmy znad Dolnej Wisły”. Scenariusz wystawy opracował Michał Kargul, zaś zaś autrem projektu graficznego był Lech J. Zdrojewski. Przy tej okazji odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom naszego konkursu. Byli nimi:

 

Finaliści kategorii plastycznej wśród szkół podstawowych to:

 

I miejsce

Filip Gierszewski (Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie)

II miejsce

Maria Mazur (Zespół Szkół w Suchym Dębie),

III miejsce

Nella Konkel (Zespół Szkół nr 2 w Pelplinie).

Wyróżnienia otrzymali:

Adam Dubiela (Szkoła Podstawowa nr 11 w Tczewie),

Mateusz Kawecki (Szkoła Podstawowa w Osiu),

Patrycja Miotke (Zespół Szkół w Suchym Dębie).