98. rocznica powrotu Gniewu do Macierzy w 1920 roku

Jak co roku z okazji rocznicy wkroczenia do Gniewa wojsk polskich pod dowództwem generała Józefa Hallera, które 27 stycznia 1920 dokonały przyłączenia miasta do Polski, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się sesja popularnonaukowa, której zadaniem było przypomnienie tych historycznych wydarzeń.

Przybyłych gości powitała dyrektor placówki Jadwiga Mielke, wśród których byli obecni Bogdan Olszewski radny Powiatu Tczewskiego i przewodniczący Koła ZKP w Opaleniu oraz mieszkańcy. Uczniowie gniewskiego gimnazjum im. „Generała Józefa Hallera” pod opieką nauczyciela Wojciecha Górskiegozaprezentowali zestaw pieśni patriotycznych. Były wśród nich takie utwory jak m.in. „Hymn młodych Hallerczyków” i „Miasteczko Gniew”. Publiczność gromkimi oklaskami podziękowała młodym artystom za występ. Młodzież z Gniewu słowem i piosenką czci pamięć swojego patrona.

W dalszej części Marek Kordowski przypomniał dzieje republiki gniewskiej. Jego struktury działały na Kociewiu w latach 1919- 1920, a ich twórcą był Franciszek Czarnowski. Ostatnią częścią spotkania była prezentacja publikacji najnowszego, jedenastego zeszytu, rocznika „Teki Kociewskie”, który rozdany został wszystkim uczestnikom.