Arboretum w Wirtach to jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce. Zgromadzono tam ponad 250 gatunków drzew. To niezwykle urokliwe miejsce położone nad Jeziorem Borzechowskim stało się miejscem, 25 sierpnia, spotkania w ramach II Walnych Plachandrów. To zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia, którego ideą jest integracja i promocja tego regionu, a którego głównym organizatorem są koledzy ze zblewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Nazwa to w gwarze kociewskiej spotkanie, plotki wśród znajomych – dodaje prof. Maria Pająkowska – Kensik. Tak jak w roku ubiegłym i tym razem udział w nich wzięła silna reprezentacja tczewskiego oddziału.

Plachandry rozpoczęły się od uroczystej mszy nad brzegiem Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, po której licznie przybyli uczestnicy przeszli na teren ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Ważnym punktem programu było wręczenie nagród:

Ambasador Kociewia kategoria indywidualna: Maria Pajakowska-Kęsik.

Ambasador Kociewia kategoria zbiorowa: Stowarzyszenie Kobiety Kwiaty Kociewia.

Ambasador Kociewia kategoria biznesu:

Małe przedsiębiorstwa: Reflex.

Średnie i duże przedsiębiorstwa: Broker.

Ambasadora specjalnego przyznano Arboretum Wirty i Wydawnictwu „Bernardinum”.

Perełka Kociewia: Przemysław Kilian, Damian Domański, Oktawia Nowacka.

Podczas spotkania Kociewiaków podsumowano także XIII Plener Artystów Ludowych Pomorza. W ramach zlotu odbył się także Jarmark Kociewski, występy kociewskich zespołów folklorystycznych i przedstawienie pt. „Wesele Kociewskie”. Zlot Kociewiaków w Wirtach to także pokazy dorobku KGW, regionalnego rękodzieła, konkursy, gry, zabawy oraz występy i koncerty.

foto. Tomasz Jagielski

Leave a comment