Także 19 października 2019 r., po zakończeniu Areopagu, członkowie tczewskiego Oddziału udali się na wycieczkę samochodową na Powiśle.

Lech Bądkowski patron i twórca często Zrzeszenia wspominał, że Pomorze to Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, Żuławy oraz Powiśle. Wszystkie krainy oraz ich mieszkańcy ze swoim dorobkiem wzbogacają naszą wspólną ojczyznę Polskę. Ważne jest także poznawanie i odkrywanie jego poszczególnych części. Taka idea legła u podstaw wyjazdu na Powiśle. To tutaj Kociewiacy z ZKP zwiedzili w Kwidzynie zamek, muzeum przyrodnicze i kryptę Wielkich Mistrzów Krzyżackich.

W tym roku tereny te będą obchodziły szczególną rocznicę 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Powiślu. 11 lipca 1920 roku mieszkańcy głosowali za przynależnością tych terenów do Niemiec czy Polski. Wyniki ukazał przewagę opcji niemieckiej czy odrodzonej Polsce pozostało kilka wsi z Powiśla: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych, Janowo i Korzeniewie.
Warto w wolnym czasie odwiedzić te ziemie, a dzięki przeprawie w Opaleniu trasa z Kociewia na Powiśle jest krótka i wygodna.

 

foto. Tomasz Jagielski

Leave a comment