W sobotę, 29 lutego 2020 roku już po raz trzeci Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zorganizowało historyczny spacer. Tym razem z okazji setnej rocznicy powrotu Tczewa do Polski szukaliśmy śladów tego wydarzenia. Głównym bohaterem zaś był dowódca Frontu Pomorskiego, który z rąk niemieckich przejmował Tczew i całe Pomorze – generał Józef Haller.

Uczestnicy spaceru poznali dzieje wkroczenia 30 stycznia 1920 roku wojsk Frontu Pomorskiego do Tczewa. Powitanie ich oraz dowódcy przez mieszkańców Kociewia. Józef Haller przybył do miasta nad Wisłą 4 lutego 1920 i powiedział: „Ślubuję, że tej ziemi nie oddamy nigdy!”. Po czym zawołał „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.

W Fabryce Sztuk uczestnicy spaceru obejrzeli replikę czapki generała i pierścień, który wrzucił do Morza Bałtyckiego podczas zaślubin w Pucku. Na Placu Marszałka Piłsudskiego poznali dzieje pomnika cesarza Wilhelma I, który został zniszczony przez marynarzy przybyłych wraz z Hallerem do Tczewa. Jego dewastacja oznaczał koniec niemieckich rządów na Pomorzu. W Miejskiej Bibliotece dr Krzysztof Korda przedstawił zdjęcia i dokumenty z 1920 roku, które znajdują się w zbiorach tczewskiej księżnicy. Ostatnim akordem spotkania była wizyta na Placu Hallera w historycznym miejscu w którym stał generał „Błękitnej Armii”.

III Historyczny Spacer pt. „Tczewskie ślady gen. Józefa Hallera” przygotowaliśmy wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Skultera w Tczewie oraz Fabryką Sztuk w Tczewie.

 

foto. Tomasz Jagielski

Leave a comment