O nas

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie powstał we wrześniu 1981 roku. W latach osiemdziesiątych oddział koncentrował się ta tematyce nadwiślańskiej organizując cykl Spotkań Nadwiślańskich, poświęconych historii, gospodarce i otoczeniu społecznemu „Królowej Polskich Rzek”. Po okresie perturbacji na przełomie wieków oddział rozszerzył swoją aktywność na problematykę kociewską. W pierwszej dekadzie XXI wieku organizował cykl sesji popularnonaukowych „Nieznani działacze społeczno-kulturalni Kociewia”, udokumentowany publikacją pod tym samym tytułem wydaną w 2006 roku.

Od 2005 do 2014 roku członkowie oddziału prowadzili na antenie Radia Fabryka regularne piątkowe audycje „Spotkania z Kociewiem”, poświęcone historii i kulturze regionu. Od 2007 roku sztandarową imprezą tczewskich zrzeszeńców są Nadwiślańskie Spotkania Regionalne. Ich owocem jest rocznik „Teki Kociewskie”, którego dziesiąty zeszyt ukaże się pod koniec 2016 roku. Oddział jest niezwykle aktywny na terenie całego Kociewia oraz Żuław Gdańskich. Poza sesjami i spotkaniami organizowanymi w gminie Gniew przez koło tczewskiego partu w Opaleniu, cyklicznie odbywają się także sesje żuławskie, organizowane w Suchym Dębie przy współpracy z tamtejszym Zespołem Szkół.

Przy okazji V Kongresu Kociewskiego oddział zaangażował się także w upamiętnienie pobytu ks. Bernarda Sychty w Osiu oraz organizację samego Kongresu. Na całym Kociewiu, na Żuławach, nawet w Sztumie i Gdańsku organizowane są także promocje kolejnych numerów „Tek Kociewskich”. Tczewscy zrzeszeńcy aktywni są także w samym mieście, gdzie inicjowali m.in. nazwy szeregu ulic i rond (m.in. Rondo Kociewskie) oraz organizują liczne wystawy, debaty i promocje publikacji regionalnych.
Oddział aktualnie liczy ponad czterdziestu członków, którym od lata 2016 r., przewodzi Tomasz Jagielski, nauczyciel historii i regionalista. Praca oddziału dokumentowana jest od dekady na łamach „Tek Kociewskich” – rocznika społeczno-regionalnego wydawanego od 2007 roku.

Działalność naszego Oddziału wspiera finansowo Bank Spółdzielczy w Tczewie.

KONTAKT

Oddział Kociewski
Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  w Tczewie

83-110 TCZEW

ul. 30 Stycznia 4

e-mail:  zkp.tczew@wp.pl

KRS, NIP, REGON

KRS: 0000251402

NIP: 593-25-13-717

REGON: 220517046

 

Konto: Bank Spółdzielczy w Tczewie

87 8345 0006 0004 0989 2000 000

Media społecznościowe